125 dní do startu MAD RACE 2016, ještě anebo už jen?

Jindřich Byrtus

Zdravím všechny ty, kteří jsou tak trochu „šílení“ a mají už v kalendáři zaškrtnuté datum – sobota 4. 6. 2016. Po vydařené premiéře závodu v loňském roce se již všichni těšíme na druhý ročník. Organizátoři chystají s předstihem trať, která bude ještě zajímavější a prověří jak fyzické, tak i mentální síly všech zúčastněných. Přibudou nové, těžké překážky a prodlouží se trať, což se určitě projeví na výsledném čase. A to nejen těch nejlepších téměř profesionálů, ale i všech nás ostatních, obyčejných, šílených závodníků. Je tedy namístě zopakovat otázku z úvodu článku: do startu zbývá ještě anebo už jen 125 dnů?!

Dovolím si konstatovat, že MAD RACE 2016 se kvapem blíží, a proto se spolu budeme potkávat na tomto blogu. V prvním ročníku jsem pro vás připravoval trať, navrhoval a stavěl překážky. V letošním roce si dovolím k výše uvedenému ještě přidat pár tréninkových tipů, které by vám mohly pomoci se na šílený závod připravit co nejlépe.

Závodníci z elitní kategorie si určitě dali na podzim krátkou pauzu, aby umožnili tělu zregenerovat po náročné sezoně. Nyní už mají za sebou pořádnou porci naběhaných kilometrů a nazvedaných tun v posilovně. Hobíci si v novoročních předsevzetích vytvořili vzletné cíle a jsou jich plné fitness centra. Nadšení z prvních týdnů však brzy opadá a v únoru přichází náš čas. Sportujeme rádi, mnozí z nás i pravidelně a lednové šílenství sledujeme s pochopením, ostatně opakuje se každoročně… Nastavme si pro první týdny v únoru trochu pevnější řád a začněme nabírat obecnou vytrvalost – OV, kterou podpoříme posilováním. Možností jak vybudovat vytrvalostní základ pro náš cíl je mnoho. Chůze, běh, turistika na běžkách, skialpinismus anebo cyklistika. Všechny tyto druhy pohybu je však potřeba provádět v nižší intenzitě a zároveň celková doba trvání musí být delší než 40min. Ti z vás, co používají měřič tepové frekvence – sporttester, se mohou orientovat dle doporučených pásem rozvoje obecné vytrvalosti (50-70% max. TF, což znamená cca. 130-150 tepů /min). Pro všechny ostatní jednoduchá rada…

Ve výše doporučeném tepovém rozmezí je možné nepřerušovaně vyprávět s tréninkovým parťákem o svých pocitech při tréninku. V případě, že už začnete používat jednoslovné věty, anebo místo zřetelné artikulace pouze hekáte - zvolněte, popřípadě si dejte pauzu. Pamatujte na základní tréninkový princip budování OV, pomalu a postupně. Navyšování objemu mezi týdny max. O 10 %! Přetrénovat se není vůbec žádné umění.

Takže zkusme trénink OV 3× týdně, nejméně 45 min. souvislé činnosti v doporučeném tepovém pásmu. Když se nám podaří zajít během týdne ještě jednou do posilovny, budeme mít před ostatními malý náskok a ten, jak všichni víme, neuškodí!

Pro dnešek se s vámi loučím, beru lyže a jdu na Lysou – malý náskok neuškodí :-)

Jindra

 

Další články autora

Zpět na Blog