A jaro je tady!

Jindřich Byrtus

Po dlouhém období, kdy si sluníčko s námi hrálo na schovávanou, konečně můžeme odhodit zimní doplňky a vyrazit ven jen tak nalehko. První jarní výběhy, výlety na kole nebo na bruslích skýtají jedinečný zážitek a doslova nabíjí tělo energií. No a tu my „madracoví šílenci“ budeme potřebovat v dalších dnech dvojnásobně! Den „D“ (4. 6.) se kvapem blíží a jak jsem si přečetl ve sloupku mého blogového kolegy, začíná jít do tuhého. Zima nám mnohdy připravila zákeřnou nemoc a nebo si na nás zasedla mrcha lenivost podpořená pohodlností. Často se úplně nabízí vynechat trénink venku, když poprchává a rtuť teploměru nemá sílu vylézt výš než k trapným 5 stupňům. Ale s těmito podvratnými myšlenkami je na jaře konec!

Tak obujme tenisky a rychle ven. Určitý objem již máme natrénován, vytrvalost se buduje pozvolna, na rozdíl od síly však déle vydrží. V praxi to znamená, že krátká přestávka, kterou způsobila nějaká rýmička se dá velice rychle dohnat. Pozor na chřipková onemocnění, tam doporučuji úplné uzdravení a pak pozvolný návrat do tréninku! V případě, že jste od posledního článku překonali několik fartlekových tréninků, můžeme se pustit do těžších intervalů. Pro tento trénink je potřeba znát svoji maximální tepovou frekvenci. Profíci chodí na pravidelné lékařské prohlídky, své hodnoty dopodrobna znají a mají podle nich sestavený tréninkový plán. My se spokojíme s obecnou metodou, kdy od čísla 220 odečteme svůj věk. Ať se nám to dobře počítá, zkusíme třicetiletého sportsmena, čili 220-30 = 190, to je přibližná hodnota TFmax. Do ní se asi dostaneme až při závodě, ale pokusíme se této hodnotě v tréninku na krátkou dobu přiblížit. A to na 85 – 90 %. Rychlým přepočítáním nám vyjde hodnota cca.160 – 170 tepů za minutu. Pro začátek navrhuji intervaly 6x5 min, prokládané chůzí až do doby, kdy nám TF klesne pod výchozí hodnotu, což je asi pod 120 tepů. Na měření tepů existuje v současné době nespočet přístrojů ve formě hodinek. Jejich používání vám přinese nejen zpřesnění informací o vašem úsilí, ale utrpení je s nimi zábavnější. Napoví nám třeba, že se dnes zrovna nemohu dostat do tempa, tepy nestoupají jako obvykle, anebo naopak mám 140 a ještě jsem se ani nerozběhl. Mohu pak na toto zjištění zareagovat a změnit plánované intervaly na lehčí trénink. Tepy lze měřit i ručně na zápěstí, ale zvláště při intenzivních trénincích nemá člověk zrovna náladu na přesné počítání a sledování hodinek.

Myslím, že dnes už bylo dost teorie a radši využijeme jarního počasí a vyběhněme kamkoliv a jakkoliv. Když vás sledování tepů nebude bavit, nenechte se od pohybu odradit. Natrénovat se dá i podle pocitů, jen to převážně déle trvá. A kdyby vás náhodou přepadl pocit, že venku zase poprchává a není zrovna 20 stupňů, tak se podívejte na kalendář. Do startu zbývá necelých 60 dnů! Tak pryč s lenivými myšlenkami a vzhůru do přírody.

Jindra

 

Další články autora

Zpět na Blog