Jaro je tady podruhé…

Jindřich Byrtus

V minulém povídání jsme se už těšili na jarní počasí, ale zima se ještě nemíní úplně vzdát a snaží se nás zahnat zpátky do teplého oblečení. My jsme si však vědomi, že čas se krátí a do startu našeho bláznivého závodu zbývá cca 5 týdnů. Ti, kteří trénovali pravidelně a poctivě, začínají ladit formu a zbylá většina by se měla začít tak trochu obávat toho, co je letos čeká. Pro stavitele trati bylo zadání celkem jasné: více bahna, více překážek, více kilometrů. Čili více utrpení! Minulý pátek jsme procházeli se zadavateli novou část tratě a všichni se na vlastní oči i boty přesvědčili, že zadání bylo splněno více než dobře. Ostatně sami se můžete přesvědčit , jak to místy na trati vypadá,fotky z prohlídky jsou na FB aktualitách.

Poslední článek vám masochisticky doporučoval trénink plný intervalů, tepů a patrně trochu bolel. Doufám, že jste na intervaly nezanevřeli úplně, budou vás čekat další.. Ve zbývajícím čase do startu je vhodné trénovat intenzitu s dostatečným odpočinkem a volit zatížení podobné závodnímu výkonu. Na trati nás letos čeká místy velmi těžký, lesní terén , který znamená běh plný změn rytmu a intenzity. Zkuste své tréninky orientovat do lesního a kopcovitého prostředí, představte si, jak prudký a dlouhý je Vaňkův kopec a najděte si podobný ve vašem okolí. Anebo si trénink udělejte rovnou tam. Tento trénink bude náročný a proto si před ním dejte alespoň jeden den volno. Zatížení se bude blížit maximu, doba zátěže 2 min., TF 90 % a odpočinek 1:2. Takže dvě minuty běhu-ostré chůze a dvě minuty odpočinku – seběh zpátky, zmátoření se a znova do kopce. V případě, že máte sporttester, zkuste udržet TF na stejné úrovni a všímejte si počtu tepů při startu do dalšího intervalu. Jakmile se bude po dvou třech intervalech dramaticky zvyšovat od výchozí hodnoty, např. zahajuji na 120 tepech,na kopci mám 185, po dvou minutách startuji na 130, další interval startuji na 140, další na 150, tak bych pro dnešek s intervaly skončil a vyklusal ve volnějším tempu. Návrat TF na výchozí hodnotu odráží stupeň trénovanosti organismu, čím rychleji mi tepy padají zpět , tím jsem na tom s fyzičkou lépe. Další den zvolte trénink lehčí, stačí jen lehký výklus. V průběhu týdne zkuste tyto intervaly dvakrát, mezi nimi alespoň dva dny lehčí zátěže. Takže program na další dva týdny máme jednoduchý, dvakrát týdně intervaly, a mezi tím výklus. Dle osobních pocitů volte intenzitu vyklusání, anebo fartleku. Každopádně běhejte v lese, cestou necestou . Když uvidíte někde ležet kus větve, polena anebo jiný vhodný předmět na přenesení, nahoďte si ho na rameno a poponeste o kus dál. Doufám, že si nevyberete k přemístění uloženou kupu dřeva u nějaké chatové osady. Intervalová metoda by se mohla změnit na úprk maximální intenzitou před rozzuřeným majitelem!

A na závěr jedno známé heslo do nevlídného počasí. Neexistuje pro trénink špatné počasí, pouze špatné oblečení! Přeji nám všem hodně sluníčka a vůle k překonávání všech překážek.

Jindra

 

Další články autora

Zpět na Blog